Laureații Festivalului-concurs „Comori de suflet românesc”, ediția a XV-a



Juriul Festivalului-concurs județean de folclor „Comori de suflet românesc”, care s-a desfășurat la Câmpulung Moldovenesc în intervalul 28 - 30 iulie 2017, în cadrul Festivalului Internațional de Folclor „Întâlniri Bucovinene”, a desemnat laureații ediției din acest an. Juriul, format dr. Constanța Cristescu, etnograf Eutasia Rusu, coregraf Alina Irimia, prof. Petre Horvat, prof. Petru Oloieru și prof. Romeo-Constantin Grosu, a stabilit, în urma notelor acordate, următorul clasament pe secțiuni:

Formații consacrate
Premiu de Excelență - Ansamblurile folclorice „Florile Bucovinei” Rădăuți și „Arcanul” Fundu Moldovei, Grupurile folclorice „Arcanul bătrânesc” Frătăuții Noi, „Obcina Stânișoarei” Mălini și Arcanul Pârteștii de Jos, Grupurile vocale „Bucovina” Calafindești și „Altița” Bilca, Formația de jocuri bărbătești „Trilișești” Iaslovăț;

Ansambluri folclorice - Așezăminte culturale
Locul I - „Pădurețul” Cacica, Locul II - „Siretul” Siret, Locul III - „Fântânița” Fântânele;

Ansambluri folclorice - Copii
Locul I - „Poienița” Poiana Stampei, Locul II - „Brădetul” Horodnic de Jos, Locul III - „Moștenitorii Bucovinei” Gura Humorului;

Formații de obiceiuri de peste an - Așezăminte culturale
Locul I - „Muntenii Broștenilor” Broșteni, Locul III - Formația de obiceiuri Baia;

Grupuri folclorice - Așezăminte culturale
Locul I - „Cetina” Vama și „Străjăncuța” Straja, Locul II - „Ciobănașul” Dolhasca, Locul III - „Sălceanca” Salcea și „Străjerii” Dolheștii Mici;

Grupuri folclorice - Copii
Locul I - „Dor” Moara, Locul II - „Florile Burlei” Burla, Locul III - „Sălceanca” Salcea și „Străjerii” Dolheștii Mici;

Grupuri vocale - Așezăminte culturale
Locul I - „Flori de măr” Râșca, Locul II - „Bogdana” Bogdănești și „Dulce grai bucovinean” Costișa, Locul III - „Păstrătorii de tradiții” Marginea;

Grupuri vocale - Copii
Locul I - „Flori de merișor” Poiana Stampei, Locul II - „Costișanca” Costișa, Locul III - „Crizanteme” Pleșești;

Grupuri vocal-instrumentale - Așezăminte culturale
Locul I - „Piatra Șoimului” Câmpulung Moldovenesc, Locul II - „Dor bucovinean” Siret, Locul III - „Flori de mălin” Mălini, „Pădureanca” Zamostea și „Flori de colț” Ostra;

Grupuri vocal-instrumentale - Copii
Locul I - „Noițele” Bogdănești;

Formații de jocuri populare de perechi - Așezăminte culturale
Locul I - „Plaiurile Pojorâtei” Pojorâta, Locul II - „Izvorașul” Liteni și „Luca Arbure” Arbore, Locul III - „Mănăstirenii” Mănăstirea Humorului;

Formații de jocuri populare de perechi - Copii
Locul I - Formația de copii Liteni și Formația de copii Arbore, Locul II - „Mugurașii” Hârtop și „Piatra Străjii” Pojorâta, Locul III - „Plaiuri Frumușene” Frumosu, „Fii Putnei” Putna și Formația de copii Gura Humorului;

Formații de jocuri populare pe generații - Așezăminte culturale
Locul I - Formația de jocuri pe generații Berchișești:

Formații ale minorităților - Așezăminte culturale
Locul I - Grupul folcloric „Kolomeika” Siret și Grupul vocal „Vocile Negostinei” Negostina;

Formații ale minorităților - Copii
Locul I - Formația de dansuri „Cervona Kalena” Negostina și Grupul vocal-instrumental „Izvorașul” Izvoarele Sucevei.

Niciun comentariu

Un produs Blogger.